KETO dieta a KETO doplnky výživy

Počuli ste už niekedy o chudnutí pomocou slaninky, klobásky či oškvarkov? Že si z vás strieľame? No, ani nie. Chudnutie pomocou tukov je totiž základnou filozofiou tzv. ketogénnej diéty. Je to spôsob stravovania, pri ktorom rapídne obmedzíte príjem sacharidov a naopak, zvýšite konzumáciu tukov. Znie to lákavo, ale nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Prečo vylúčiť sacharidy? 
Ketogénna diéta je charakteristická príjmom potravín s vysokým obsahom tukov i proteínov a naopak s veľmi nízkou konzumáciou sacharidov.To znamená že sa doslova zakazujú všetko, čo obsahuje cukor, múku, škroby či iné sacharidy. Je to kvôli tomu, že dnešná strava je preplnená sacharidmi, čomu sa ale nestihlo prispôsobiť naše spaľovanie „lovcov”. Kedysi sme nepoznali múku, cestoviny, pečivo, ryžu, kukuricu ani zemiaky, a preto je to nežiadúci prvok v našom stravovaní. Ak sa konzumuje vysoký obsah tukov a nízky obsah sacharidov, nemá to žiadny negatívny vplyv na zdravie. Ak však človek konzumuje vysoký príjem tukov a aj vysoký príjem sacharidov, vedie to k obezite a k iným zdravotným komplikáciám.

Prepnutie do režimu „ketóza” 
Stav, kedy sa telo orientuje primárne na spaľovanie tukov, sa nazýva „ketóza”. Zistiť, či sme v tomto režime, je relatívne ľahké pomocou indikačných papierikov na moč. Stačí, ak vedia zmerať obsah ketónov v moči. V stave ketózy telo primárne spaľuje tuky – ako tie prijaté do tela potravou, tak aj tie, ktoré má už dlhodobo uložené. Práve vďaka tomu je možné úspešne chudnúť.

Výhody ketogénnej diéty
Ketogénna diéta je vhodná nielen na chudnutie, ale aj na zmiernenie vážnych zdravotných problémov. Klinické štúdie ukazujú, že táto diéta je vhodná na liečbu farmakorezistentnej epilepsie, ak nezaberajú lieky, taktiež pacienti so schizofréniou a depresiami zaznamenali zlepšenie celkovej energie, nálady, rozjasnenosti mysle.

Pozitívne ovplyvňuje liečbu počiatočných fáz cukrovky II. typu, používa sa pri liečbe rakoviny, Alzheimerovej choroby, zlepšuje príznaky epilepsie a pomáha odstrániť epileptické záchvaty, pomáha diabetikom pri kontrole hladiny cukru v krvi, znižuje negatívne príznaky pri celiakii a umožňuje rýchle a zdravé chudnutie s menším pocitom hladu a chuti na jedlo. Taktiež umožňuje naberanie potrebnej svalovej hmoty.

Nechcené účinky ketogénnej diéty
Tak ako všetko na svete, aj diétovanie má svoje plusy, ale i riziká. Predovšetkým dlhodobé jednostranné diétovanie, aj keď vo svojej podstate zdravé, môže vždy priniesť problémy kvôli svojej nevyváženosti. V prípade ketodiéty je to abnormálne vysoká hladina lipidov po ukončení diéty, zníženie kostnej hustoty, zápal pankreasu, spomalenie rastu spôsobené nedostatkom bielkovín, vznik obličkových kameňov alebo žlčových kameňov, nevoľnosť a zvracanie, zápcha, poruchy menštruačného cyklu či nedostatok vitamínov, minerálnych látok, vlákniny.

Jedálniček ketogénnej diéty
Jedálniček typickej ketogénnej diéty je zložený z bielkovín (ryby, mäso, vajíčka a pod.), mliečnych výrobkov, orieškov, semienok, rastlinných olejov (kokosový, olivový, ľanový, avokádový) a zo zelenej listovej zeleniny. Pri prechode z bežnej stravy na ketogénnu diétu je nutné konzumovať veľké množstvo tuku. Akonáhle sa dosiahne ketóza, zvyčajne po 24 – 48 hodinách, podiel prijatých kalórií z tukov sa mierne znižuje.

Čo sa nemôže jesť pri ketogénnej diéte?
Zakázané sú sacharidové jedlá a vlastne všetko, čo obsahuje cukor, múku, škrob. Čiže menovite, okrem čokolády, koláčikov, dobošiek atď, sa nemôže ani pečivo, cestoviny, pizza a iné jedlá z múky, všetko zo zemiakov či ryže a tiež ovocie ani ovocné šťavy.

Ukončenie ketogénnej diéty
Ketogénna diéta je dlhodobá diéta, ale u malých detí nie je určená na dlhú dobu. Deti, ktoré na ketogénnu diétu reagujú dobre, ju môžu držať aj dva roky. Špeciálne stravovanie však nesmie byť náhle prerušené. Do jedálnička treba pomaly pridávať aj iné potraviny a pozorovať daný stav, či sa zhorší alebo sa pri určitých potravinách dokáže udržať pod kontrolou.

Alternatíva
Známym je aj tzv. systém CKD (cyklická ketogénna diéta), ktorý spočíva v cyklickom opakovaní ketogénnych a sacharidových dní. V praxi potom napr. 5 dní človek funguje v „tukovom” režime a na 2 dni sa vracia do „vysokosacharidového” režimu. Väčšinou tento systém využívajú kulturisti a bodybuilderi, v snahe zhodiť prebytočné kilá.

This entry was posted in blog and tagged .